2022 Sports in Kansas Girls All-State Basketball Teams by Classification

Pictured are players of the year by classification from SIK.

Sports in Kansas has released its 2022 all-state basketball teams by classification. Voting is done by media members across the state of Kansas and finalized by Chet Kuplen of Sports in Kansas. To view our other honors (POY, COY, TOp 5, Top 15 All-Classes – visit the homepage of our website)

ATTENTION PARENTS/ATHLETES: Order your all-state patch (1st or 2nd Team) or honorable mention patch now at [email protected], we also have Player of the Year Finalists Patches, Player of the Year Patches and Stat Leader Patches

Sports in Kansas 6A Girls All-State Basketball

(Parents/Athletes: Order patch at [email protected] and will send you back order form)

6A All-State First Team

S’Mya Nichols, Shawnee Mission West, Jr.

Addy Brown, Derby, Jr.

Jadyn Wooten, Blue Valley, Soph. (6A POY)

Kiki Smith, Topeka, Jr.

Brooklyn DeLeye, Washburn Rural, Jr.

Camryn Smith, SM South, Soph.               

Emma Krueger, Washburn Rural, Sr.                                 

Sania Copeland, Olathe North, Sr.

Camree Johnson, Dodge City, Sr.

Ashley Carrillo, Liberal, Sr.

Zyanna Walker, Wichita Heights, Sr.

6A Second Team All-State

(Parents/Athletes: Order patch at [email protected] and will send you back order form)

Maryn Archer – Derby, Jr.

Sophie Deveney, Blue Valley, Sr.

Caroline Cool, BV North, Sr.

Saige Grampsas, SM Northwest, Sr.

Raegan Halliday, Olathe South, Sr.

Abigail Long, SM East, Soph.

Saniya Simmons, Olathe North, Sr.

Zoe Canfield, Washburn Rural, Soph.

Tae Thomas, Topeka, Sr.

Naomi White, Derby, Soph.

Sports in Kansas 6A Honorable Mention All-State (Parents/Athletes: Order patch at [email protected] and will send you back order form)

Asia Dawson – Wichita East, Cyanna Stanley – Wichita Heights, Tiana Winn – Wichita East, Zion Butler – Wichita South, Nyah Chandler – Wichita Southeast, Mya mayberry – Wichita Heights, Deanae McElrath – Wichita East, Akeir Scales – Wichita East, Tya Tindall – Campus, Tatum Boettjer – Derby, Grace Posch – Hutchinson, Harlie Wilson – Hutchinson, Jada Hopson – Derby, Josie Grosdidier – BV Northwest, Elise Grosdidier – BV Northwest, Hayley Numrich – BV Northwest, Clara Bax – Blue Valley, Eden Bax – Blue Valley, Tiana Simmons – Blue Valley, Mary Crossland – BV North, Lily Ba – BV West, Aubrey Shaw – BV North, Ashlynn Alloway – Olathe North, Y’Bari Nwidadah – Olathe North, Taedyn Gray – SM West, Ella Mackiewics – SM Northwest, Skyler Pierce – Olathe Northwest, Aubrey Rogers – Olathe East, Keely Barnard – Olathe West, Tamara Harris-Webster – SM Northest, Izzy Joyce – SM West, Amaya Marshall- Lawrence, Jillian Huckabey – Olathe Northwest, Emma Sales – Olathe West, Summer Wieneke – SM North, Jada Ingram – Washburn Rural, Avery Larson – Manhattan, Adisyn Caryl – Topeka, Faith Shields – Topeka, DayShauna Wiley – Topeka, Amaya Gallegos – Garden City, Bree Horyna – Liberal, Victoria Gonzalez – Dodge City, Becca Unruh – Dodge City, Leela Jones – Wichita West, Grace Dixon – Manhattan, Tyriana Stanford – Olathe North

Sports in Kansas 5A All-State Girls Basketball

(Parents/Athletes: Order patch at [email protected] and will send you back order form)

First Team All-State 5A

Kamryn Farris, Lansing, Sr.

Beatrice Culliton, St. Thomas Aquinas, Sr. (5A POY, All-Classes POY)

Aubrie Kierscht, Salina Central, Sr.

Reese Messer, St. James, Fr.

Emree Zars, Mill Valley, Sr.

Anna Becker, Seaman, Fr.

Brooke Walker, Andover, Soph.

Brittany Harshaw, Andover Central, Sr.

Charlotte O’Keefe, St. Thomas Aquinas, Sr.

Maycee James, Goddard, Sr.

Riley Bruggemann, St. James, Jr. 

Second Team All-State 5A

(Parents/Athletes: Order patch at [email protected] and will send you back order form)

Gracie Gilpin, Emporia, Sr.

Hampton Williams, Salina Central, Sr.

Ellie Stearns, Andover Central, Sr.

Kendall Forbes, Bishop Carroll, Sr.

Landon Forbes, Bishop Carroll, Jr.

Jenna Weber, Spring Hill, Jr.

Mykayla Cunningham, Salina Central, Jr.

Jamya McPherson, Aquinas, Soph.

Mersadie Spray, Great Bend, Soph.

Sports in Kansas 5A Honorable Mention All-State (Parents/Athletes: Order patch at [email protected] and will send you back order form)

Sophia Gimino – Kapaun, Lizzie Romer – Kapaun, Brynn Steven – Bishop Carroll, Kyla Frenchers – Maize, Avery Lowe – Maize South, Sydney Peterson – Salina South, Amareea Henderson – Newton, Jenna Uehling – Maize South, Maddie Amekporfor – Andover Central, Marayah Coleman – Goddard, Anna Eldridge – Valley Center, Alana Shetlar – Andover, Chaliscia Samilton – Salina Central, Landry Stewart – Salina Central, Sydney Busher – Spring Hill, Cate Milroy – Spring Hill, Mariyah Noel – Bonner Springs, Cahterine Goodwin – Aquinas, Kelsey Schenk – Aquinas, Taylin Stallbaumer – Seaman, Rebecca Snyder – Emporia, Sydney Busher – Spring Hill, Cate Milroy – Spring Hill, J’Layne Hulse – Sumner, MyLeah Brown – Sumner, DeJane Brown – Schlagle, JaNiah Chatmon – KC Washington, Jacqueline Hall – Pittsburg, Lexy Augustine – Basehor Linwood, Caitlin Bishop _ Lansing, Mack Carson – De Soto, Emari Doby – Shawnee Heights, Makenzie Farmer – Lansing, Violet Conley – De Soto, Brandi Gardner – Leavenworth, Kodi Greer – Basehor Linwood, Abby Schulte – Shawnee Heights, Skylar Waeaver – Lansing, Makenzie Manthe – Lansing, Emilee Hall – Great Bend, Carly Lang – Hays, Molly Martin – Hays, Aisa Taylor – Highland Park, Abby Augustine- BV Southwest, Ameila Ramsey – Highland Park, Aleya Ruder – Hays

Sports in Kansas 4A All-State Girls Basketball

(Parents/Athletes: Order patch at [email protected] and will send you back order form)

First Team All-State 4A

Gabi Henderson-Artis, Bishop Miege, Sr.

Harper Schreiner, Eudora, Sr. (4A POY)

Kirston Verhulst, Bishop Miege, Fr.

Paige Donnelly, Wamego, Sr.

Ali Zeka, Wellington, Sr.

Aleah Moree, Winfield, Soph.

Lauren Labertew, McPherson, Sr.

McKenzie Fairchild, Andale, Jr.

Madison Brannin, Labette County, Sr.

Airalyn Frame, Wellington, Sr.

Elizabeth Tjaden, Clearwater, So. 

Second Team All-State 4A

(Parents/Athletes: Order patch at [email protected] and will send you back order form)

Brit Zeka, Wellington, Fr.

Carli Carlson, Clearwater, Jr.

Katie Ediger, Paola, Sr.

Peyton Howard, McPherson, Sr.

Allie Burns, Bishop Miege, Sr.

Katy Harris, Atchison, Sr.

Ashton Pierson, Wamego, Jr.

Trista Hoobler, Wamego, Jr.

Keegan Yarick, Fort Scott, Soph.

Abby Veile, Independence, Jr.

Shelby Siebold, Clay Center, Sr.

Hailee Bent, Clay Center, Sr.

Sports in Kansas 4A Honorable Mention All-State (Parents/Athletes: Order patch at [email protected] and will send you back order form)

Arianna Smith – Miege, Grace McCallop – Miege, Sydney Scott – Augusta, Kya Thornoton – Circle, Avery Williams, Karter Alvord – McPherson, Chloe Clevenger – McPherson, Crosby Curtis – Winfield, Neveah Green – Winfield, Ella Puckett – Augusta, Adie White – Circle, Brooke Berlin – Clearwater, Teagan Garrison – Mulvane, Karlie Kanaga – Mulvane, Kelli Wegerer – Andale, Camryn Winter – Andale, Val Norwood – Wellington, Ashly Gerten – Wellington, Mackenzie Mayer – Eudora, Jordan Mysted – Louisburg, Kirsten Evans – Ottawa, Raegan Seeba- Tonganoxie, Riley Smith – Baldwin, Karly Neufeld – Baldwin, Lexi DeWeese – Rock Creek, Grace Gehl – Rock Creek, Brooklyn Goehring – Rock Creek, Macy Smith – Hayden, Lindsey Wisdom – Holton, Jamayah Booker – Atchison, Presley Simpson – Atchison, Shannon Anderson – Chapman, Claira Dannefer – Abilene, Jenna Hayes – Abilene, Maya Kirkpatrick – Chapman, Ryann Alderson – Wamego, Hali Bloomdahl – Clay Center, Anna Dean – Labette County, Harmony Shaw – Fort Scott, Eliana Valentin Florence – Parsons, Sydney Schibi – Parsons, Peyton Shields – Chanute, Abby Altic – Fort Scott, Iniya Hinman – Parsons, McKenzie Murphy – Fort Scott

Sports in Kansas 3A All-State Team Girls Basketball

(Parents/Athletes: Order patch at [email protected] and will send you back order form)

First Team All-State 3A

Taryn Sides, Phillipsburg, Jr. (3A POY)

Ava Jones, Nickerson, Jr. (3A POY)

Mikyn Hamlin, Hugoton, Jr.

McKayla Miller, Cimarron, Jr.

Talexa Weeter, Goodland, Jr.

Karsyn Schlesener, Southeast of Saline, Sr.

Ashley Singhateh, Eureka, Soph.

Mia Sarwinski, Galena, Jr.

Heather Arnett, Frontenac, Sr.

Makenzie McDaniel, Silver Lake, So.

Gianna Vos, Hugoton, Jr.

Second Team All-State 3A

(Parents/Athletes: Order patch at [email protected] and will send you back order form)

Emma Lehman, Goodland, Sr.

Emilee Lane, Thomas More Prep-Marian, Sr.

Summya Adigun, Hugoton, Jr.

Brooklyn Jones, Colby, Sr.

Brynn McCormick, Cheney, Sr.

Campbell Hague, Cheney, Jr.

Macy Hanzlick, Hoisington, Sr.

Brooklyn Ptacek, Eureka, Sr.

Hattie Pyle, Frontenac, Jr.

McKinley Kruger, Silver Lake, Soph.

Clara Lindstrom, Hiawatha, Sr.

Kristin Biltoft, Jefferson West, Sr.

Kylie Disbrow, Anderson County, Soph.

Sports in Kansas 3A Honorable Mention All-State (Parents/Athletes: Order patch at [email protected] and will send you back order form)

Katy Mooney – Columbus, Jacy Thomasson – Riverton, Aubrey Winter – Trinity Academy, Brooklyn Wewe – Cheney, Rebecca Hajdukovich – Douglass, Mattelyn Swartz- Chaparral, Alex Schreiner – Kingman, Laney Wood – Kingman, Haley Kangas – Chaparral, Caryn Yoder – Hesston, Adrian Hazelwood – Smoky Valley, Kendal Bruggen – Hesston, Katie Kueker – Hesston, Josie McLean – Nickerson, Reese Roper –  Haven, Dominque Schutte – Halstead, Kieryn Ontjes – Nickerson, Breanna Priddy – Smoky Valley, Zoey Sims – Fredonia, Kelsey Lantz – Cherryvale, Jailee Resiter – Cherryvale, Anna Washburn – Caney Valley, Carsyn Haviland – Humboldt, Kristen Stover – Neodesha, Prayer Roebuck – Neodesha, Abby Singhateh – Eureka, London Hilton – Eureka, Kinley Smith – Girard, Faith Poland – Girard, Olivia Cullen – Girard, Dianna Olvera – SW Heights, Jaci VonLintel – TMP, Emily Acton – Cimarron, Jera Kruleski – Holcomb, Erika Felker – Scott City, Amber Latta- Scott City, Lindsey Cure – Goodland, Jaxi Mitchek – Goodland, Emma Mitchell – Rossville, Kinsey Perine – Rossville, CJ Rignell – Riley County, Hailey Sharp – Riley County, Caydence Doeblele – Burlington, Jaycee Long – Santa Fe Trail, Kaelee Washington – Santa Fe Trail, Harlee Young – Burlington, Braegan Buessing – Santa Fe Trail, Caitlyn Foltz – Anderson County, Julia Pailsey – Prairie View, Braxton Stainbrook – Prarivie View, Karlie Whitworth – Burlington, Bristin Biltoft – Jefferson West, Kennedy Bryan – Royal Valley, Addy Holthaus – Nemaha Central, Emily Krebs – Sabetha, Darcy Lierz – Hiawatha, Mary Lukert – Sabetha, Mellany Roenne – Jefferson West, Liz Armstrong – Council Grove, Paisli Butler – Council Grove, Lily Judd – West Franklin, Campell Stark – Osage City, Taegan Bachman – Lakin, Jara Davidson – Lakin, Augustina Rosales – Bishop Ward, Anna Schenk – Heritage Christian, Caelyn Ferguson – Heritage Christian, Alaina Yianakopulars – SE Saline, Mallorie Pearson – SE Saline, Maddie Harris – SE Saline, Cameron Cleveland – Minneapois, Peyton Remus – Beloit, Taten Tietjens-Peters – Beloit, Madi Ronnebaum – Marysville, Jenessa Ruder – Norton, Sydnee Whitaker – Santa Fe Trail, Gabriella Watkins – Pleasant Ridge, Rylee Boyes – Galena,

Sports in Kansas 2A All-State Girls Basketball

(Parents/Athletes: Order patch at [email protected] and will send you back order form)

First Team All-State 2A

Kali Briar, Sterling, Sr. (2A POY)

Tallon Rentschler, Smith Center, Sr.

Brooke Hammond, Garden Plain, Sr.

Kaleigh O’Brien, Remington, Jr.

Emma Yungeberg, Valley Heights, Sr.

Lily Brown, Colgan, So.

Danielle Howard, Uniontown, Sr.

Rachel Fischer, Medicine Lodge

Sally Wise, Berean Academy, Sr.

Brittany Simpson, Ellinwood, Jr.

Bennie Horsch, Sterling, Sr.

Sadie Beagley, Sterling, Sr.

Adyson Scott, Stanton County, Jr.

Kanyon Olberding, Jackson Heights, Jr.

Addison Schletzbaum, Atchison County, Jr. 

Second Team All-State 2A

(Parents/Athletes: Order patch at [email protected] and will send you back order form)

Celia Puetz, Garden Plain, Jr.

Lauren Yaghmour, Colgan, Sr.

Lauren Torrance, Colgan, Jr.

Katie Eichelberger, Moundridge, Jr.

Tayton Smith, Berean Academy, Jr.

Lillie Veer, Berean Academy, Jr

Makenna Linden, Sterling, Sr.

Kamry Richardson, Elkhart, Sr.

Liberty Booker, Oakley, Sr.

Taylor Weishaar, Riverside, Sr.

Maliyah Soto, Horton, Sr.

Halle Rutschman, Herington, Sr.

Sports in Kansas 2A Honorable Mention All-State (Parents/Athletes: Order patch at [email protected] and will send you back order form)

Dana Imankulova – Wichita Independent, Meliaa Ebenkamp – Conway Springs, Aydan Bryan – Medicine Lodge, Sydney Puetz – Garden Plain, Savanah Shahan  – Hillsboro, Zaylee Werth – Hillsboro, Lauren Donner- Bluestem, Reise Witty – Bluestem, Alex Pasquarelli – Erie, Emily Imhof – Colgan, Gabi Radell – Colgan, Maycee Eagan – Elkhart, Jenni Forbest – Elkhart, Clarysa Webber – Sublette, Emily Eck _ Ellis, Josey Kennedy – Hoxie, Kinley Rogers – Hoxie, Ashlyn Long – Smith Center, Dakota Kattenberg – Smith Center, Madison Walt – Trego, Tristyn Kremier – Herington, Katelyn Hurla – St. Marys, Kara Hafensteine – Wabaunsee, Kaylee Thompson – Jackson Heights, Natalie Nitz – ACCHS, Tera Witsuba – Jeff County North, , Korie Kirkwood – Valley Falls, Katie Williams – McLouth, Aleah Wallasch – ACCHS, Liberty Sigmon – Northeast-Arma, Bailey Myrick – Pleasanton, Eryn Sabine – Pleasanton, Makenna French – Northern Heights, Aubrey Hinrichs – Northern Heights, Paige Martin – Mission Valley, Jaycie Calvaruzo – Mission Valley, Abby Tubach – Chase County, Cameron Peel – Central Heights, Kolbie Bartlett – Bennington, Raleigh Kramer – Ell-Saline, Jayden May – Marion, Logan Stucky – Sedgwick, Kindall Elmore – Moundridge, Sadie Bradley – Ell Saline, Kaetlin Thomeczek – Syracuse, Olivia Favero – Maranatha, Katie Weiss – Sacred Heart, Avery Eshelman – Sacred Heart, Jordyn Faulkender – St.Francis/Cheylin, Gabbie Vontz – Decatur Comm, Tayten Dewey – Rawlins County, Grace Wright – St. Francis/Cheylin, Molly Mclendon – West Elk, Hannah Whetstone – West Elk, Landrea Sears – Sedan, Paige Corter – Flinthills, Jacie Cummings – Sedan, Harlee Randall – Flinthills, Cat Toerber – Valley Heights, Maddy Vermetten – Valley Heights, Kaci Meseke – Wabaunsee, Hayden Heim – St. Marys,

Sports in Kansas 1A-I All-State Girls Basketball

(Parents/Athletes: Order patch at [email protected] and will send you back order form)

First Team All-State 1A-I

McKenna Vogl, Pretty Prairie, Sr. (1A-I POY)

Oen Deters, Centralia. Fr.

Avery Deters, Centralia, Sr.

Daelyn Winters, Burlingame, Sr.

Kaylin Noonan, Burlingame, Soph.

Lily Boughfman, Little River, Sr.

Jorah Harbaugh, Pretty Prairie, Sr.

Madi Denison, Minneola, Jr.

Shea Wurtz, Clifton-Clyde, So.

Trinity Lutters, Osborne, Jr.

Malynn Beil, Jetmore-Hodgeman County, Jr.

Sierra Jellison, Coldwater-South Central, Sr.

Second Team All-State 1A-I

(Parents/Athletes: Order patch at [email protected] and will send you back order form)

Janae Granere, Marmaton Valley, Soph.

Darby Smith, St. John, Sr.

Kira Kelly, Norwich, Sr.

Olivia Dix, Stockton, Sr.

Anna Kyle, Norwich, Sr.

Bailey Young, Pretty Prairie, Jr.

Aubrey Young, Pretty Prairie, Sr.

Lauren Whelchel, Rock Hills, Jr.

Keeli Knobbe, Sylvan Lucas, Jr.

Kodie Herd, South Central, Jr.

Sports in Kansas 1A-I Honorable Mention All-State (Parents/Athletes: Order patch at [email protected] and will send you back order form)

Aubrey Olander – Little River, Alaina Eck – Little River, Ashley Stephenson – Little River, Attison Clark – South Gray, Anna Stein – Spearville, Kaylee James – Hodgeman County, Grace SHiew – Hodgeman County, Taegan Pedigo – Spearville, Addi Heinson – Kiowa County, Raygan Heft – Kiowa County, Gracie Riner – Osborne, Keeli Knobbe – Sylvan Lucas, Kyle Bergmann – Lakeside, Lauren Brummett – Lakeside, Elise Doherty – St. Paul, Josey Harris – St. Paul, Emerand Struthers-O’Brien – St. Paul, Heidi Fisher – St. John, Melany Huser – Victoria, Hannah Delaney – Ness City, Zoe Seib- Ness City, Mayce Russell – Macksville, Brooke Herrmann – La Crosse, Hattie Gros – Frankfort, Paisley Smith – Fairfield, Megan Ricke – Wichita County, Jaley Barkley – Cair Paravel, Yolaine Luthi – Madison, Makenna Broyles – Olpe, Ava Gillispie – Quinter, Breyana Gehring – Decatur Comm., Sadie Sramek – Rawlins County, Lena Haverkamp – Centralia, Avery Weathersbee – Doniphan West, Lillian Steinbrock – Clifton Clyde, Jaiden Taylor – Doniphan West, Paityn Engemann – Troy, Riley Dusin – Washington County, Jesse Hoover – Washington County, Kyra Shewey – Meade, Ameila Koehn – Wichita Co., Morgan Ruff – Hodegman Co.,

Sports in Kansas 1A-II All-State Basketball

(Parents/Athletes: Order patch at [email protected] and will send you back order form)

First Team All-State 1A-II

Brynna Hammeke, Central Plains, Jr. (1A-II POY)

Kassidy Nixon, Central Plains, Sr. (1A-II POY)

Ceegan Atkins, Hanover, Jr.

Brooklyn Jones, Lebo, Jr.

Kassie Miller, Golden Plains, Sr.

Kaylee Kauffman, Hutchinson Central Christian, Jr.

Mackenzie Walker, Ashland, Jr.

Audrey Peek, Lebo, Soph.

Tamara Lozoya, Attica, Sr.

Aly Lambert, Hutchinson Central Christian, Sr.

Second Team All-State 1A-II

(Parents/Athletes: Order patch at [email protected] and will send you back order form)

Anna Godek, Wheatland-Grinnell, Sr.

Livia Schultz, Wheatland-Grinnell, Sr.

Madison McGuire, Central Plains, Soph.

Traci Cramer, Dighton, Sr.

Leah Brummer, SJ/Tipton, Sr.

Paige Hollerich, SJ/Tipton, Sr.

Breanna Rath, Golden Plains, Sr.

Rayna Taylor, Golden Plains, Sr.

Kenzie Strathman, Wetmore, Sr.

Kiernan Breshears, Hartford, Sr.

Sports in Kansas 1A-II Honorable Mention All-State (Parents/Athletes: Order patch at [email protected] and will send you back order form)

Macey Pond – South Haven,Ryland Hawkinson – Elyria Christian, Kylee Penner – Elyria Christian, Alexus Senson – Elyria Christian, Halie Feikert- Bucklin, Candyce Engling – Natoma, Mallorie Church – Tescott, Aubree Richardson – Weskan, Brie Allen – Weskan, , Karoline Schroeder – Wheatland Grinnell, Sidney Taylor – Golden Plains, Austyn Cox – Northern Valley, Saige Hadley – Lebo, Alli Moore – Lebo, Addy Peek – Lebo, Josie Weers – Southern Coffey County, Traci Cramer – Dighton, Kennedy Werth – Quinter, Myla Reynolds – Greeley County, Chelsea Coleman – Argonia, Alyssa Bridges – South Haven, Kami Butler – South Haven, , Avery Behrends – Hanover, Megan Beier – Linn, Breanna Young – BV Randolph, Sophia Bott – Linn, Candyce Engling – Natoma, Haylee Miller – Chase, Sydnie Jones – Bucklin, Anna Thielen – Wilson, Kacie Acres – Rural Vista, Jessie Whipple – Dighton, Breanna Reeves – Pike Valley, Taylor Denio – Stafford, Elly Tancayo – Ingalls, Alana Strickler – Western Plains

This entry was posted in Basketball. Bookmark the permalink.